Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Koncept spužvastega mesta za mestne ulice

Naša mesta prečkajo glavne prometne poti. Ulični prostor zavzema velik del površine in je po vzoru avtomobilom prijaznega mesta še vedno namenjen predvsem motornim vozilom. Velike prometne obremenitve negativno vplivajo na ljudi, naravo in infrastrukturo.

Tudi na prometnih ulicah mestna drevesa pogosto zaznamujejo videz. Vendar imajo mestne zelene površine običajno le ozke preostale površine med parkirišči in pločniki. Zaradi pomanjkanja prostora, visoke koncentracije onesnaževal in vse večjega pomanjkanja vode so rastline v precejšnjem stresu, tako da mnoga mestna drevesa prenehajo v razvoju ali celo odmrejo že po nekaj letih.

Drevesa svoj polni podnebnovarstveni potencial razvijejo šele po približno 20 letih, ko razvijejo veliko krošnjo. Večji kot je premer krošnje, učinkovitejša so mestna drevesa pri vezavi drobnega prahu in CO2 iz zraka, zagotavljanju sence in zniževanju temperature z izhlapevanjem.

Mestno drevo v mestnem vodnem krogu

Mestna drevesa so bistvena za kroženje vode. Prispevajo k izhlapevanju in same
potrebujejo veliko vode, ki jo absorbirajo s koreninami. V naravnih habitatih se
vegetacija oskrbuje s kroženjem vode. V mestih so razmere težje: padavine pogosto
hitro odtečejo, tako da voda ne more dovolj pronicati in namakati mestnega zelenja.
Mestna drevesa pogosto najdemo v onesnaženih okoljih, kjer polutanti iz uličnih
odtokov vplivajo na kakovost vode. Sodobno decentralizirano upravljanje deževnice
posnema naravni vodni cikel, preprečuje vnos škodljivih snovi in izboljšuje urbano
klimo.

Trajnostna zaščita dreves torej neposredno prispeva k skrbi za zdravje prebivalcev mesta. Na podlagi svojega strokovnega znanja o odvodnjavanju se je ACO osredotočil na obdelavo in ponovno uporabo površinske vode. S pomočjo modularnega sistema, ki ga je mogoče fleksibilno kombinirati, se tudi močno onesnažena voda s prometnih površin očisti, shrani v podzemne cisterne in v sušnem času prek inteligentnih namakalnih sistemov na voljo rastlinam namesto da se odvaja v kanalizacijski sistem. Z izogibanjem uporabe vode iz vodovodnega omrežja za zalivanje dreves in rastlin se lahko izognemo morebitnim ozkim grlom pri oskrbi s pitno vodo in ohranimo zaloge podtalnice.

Tehnične rešitve za namakanje mestnih zelenih površin temeljijo na specifičnih zahtevah lokalnih občin ter se načrtujejo in izvajajo v tesnem sodelovanju z urbanisti in strokovnjaki za urejanje prostora. S svojo široko paleto izdelkov lahko ACO dobavi pravi sistem za vsak projekt - od modularnih individualnih rešitev do samozadostnih celovitih rešitev.